/Files/images/0_e9dc1_f0082986_orig.png

Сільська школа - центр духовності, жива історія, вона об'єднує кілька поколінь односельців.

У цьому переконуємося, вивчаючи історію нашого навчального закладу.

Діти, школа, вчителі... Слова усім відомі і знайомі. Але в кожного свої спогади, емоції, почуття викликають вони. Найчастіше — це дитинство, сміх радість спілкування з друзями-однокласниками, веселі ігри, уроки, перерви, свята, походи... І вчителі, які спливають час від часу у твоїй пам’яті до кінця твоїх днів; від яких ти взяв щось для себе; слова, сказані ними, живуть в тобі і ти звертаєш на них увагу навіть у зрілому віці. Дивно, але так воно і є. Нікуди від цього не дінешся. Школа... Колись ти бурхливо жив у ній, вчився, швидко ріс і мужнів, а тепер вона живе в тобі тихо і непомітно, але завжди присутня, готова зринути у пам’яті в будь-яку хвилину. І деколи хочеться повернутися у її багатоголосся і дзвінку радість, в ту дитячу безтурботність, де все було так просто і легко. Хочеться відчути той політ фантазії на грані здійсненності. Це справді найкращі роки у житті людини. Тому й приходять ці думки з таким теплом і легкістю, тому й не забуваються шкільні роки. І хочеться сказати про школу і вчителів найкращі слова. Адже кожна людина, що жила і працювала, віддаючи себе людям, заслуговує на добрі спогади , душевне тепло вдячності, що випромінюють серця учнів, батьків, колег. Вчителя ніколи не забудуть, доки по землі ходитимуть ті, кого він навчав, ті, кому віддав частинку себе, своєї душі, свого серця.

В с. Іршики існувала церковно — приходська початкова школа. З 1900р., у школі завідував Романовський Федір, а вчителем працювала його дочка Віра. До 1925р школа була в будинку, де тепер сільська Рада. У1925 році в

с. Іршики поряд з церквою було збудовано нову школу Спочатку було 4 класи, а в 1932 році відкрилась школа з семирічним навчанням. З 1925 до 1932року в Іршиках працювало два вчителі Хотвіцький Володимир Антонович – завідувач школи, вчителька Туня Ісаківна, родом з Ілляшівки.

З 1932 році в Іршики в школу ходили учні з Черни, Хижник, Малашівки, Решнівки, Киселів ( хто був заможний ). Директором був Лебедич.

Велика Вітчизняна війна істотно вплинула на розвиток освіти і в нашому селі. Школа тимчасово припинила свою діяльність. Після закінчення війни люди поступово поверталися до мирного життя, продовжувала розвиватися і освіта, З серпня 1945 починає працювати 7-річна школа. Директором якої призначили Лозицького Григорія Денисовича

Одним із перших вчителів Іршиківської школи був Гуцалюк Михайло Лукович, який одержав освіту у сільській школі. Навчав дяк у старій попівській хаті. У1913 році закінчив второкласну церковно – приходську школу в с. Білецькому, після чого навчався

в м. Дермані, в духовній учительській семінарії. Після закінчення її вступив на 3-й курс Проскурівських педкурсів і закінчив їх у грудні 1918 році.

З 1-го січня 1919 року по 1 січня 1924року працював завідувачем Іршиківської початкової школи. Було 4 класи, вчилися у дві зміни. З 1-го січня 1924 року Гуцалюк М. Л. пішов працювати в Хижницьку початкову школу завідувачем.

З 1 вересня 1928 р. по 15 червня 1931р. працював завідувачем Яремицької початкової школи.

З 15 серпня 1931р. по 1 вересня 1941р. директором Чернівської НСШ.

Гуцалюк М.Л. був учасником війни з 19 липня 1941р. по 24 серпня 1945р. З1945р. по 1947р. працював вчителем Чернівської семирічної школи, а з 1 вересня 1947р. по 16 серпня 1950 р. –– вчителем хімії та біології Хижницької СШ.

З1950р. по 1958р. працював вчителем хімії, біології та іноземної мови.

Після Великої Вітчизняної війни перший випуск учнів з семирічною освітою був у 1952 р. Директором був Лозицький Дмитро Григорович

Першого похвального листа за 7 класів у 1955 р. видано Шевчук Лідії Іванівні. Директором на той час працював Яровий В. заступником – Гуцалюк М.Л.

У 1956 році школа стала восьмирічною . Директором школи був призначений Борисюк Парфен Соловейович. Який очолював школу до 1959 року .

У 1960 році школу очолив Самар Павло Андрійович .

В Іршиківській восьмирічній школі грамоти одержали 234 учні.

Футорний Петро Омельянович

На території нашої селищної Ради було ще дві початкові школи: Малашовецька початкова школа, і Яремицька початкова школа .

В 1921р. розпочала роботу Малашовецька початкова школа.

Більшість дітей не відвідували школи із-за відсутності одягу і взуття.

Школа була чотирирічна але працював у ній лише один вчитель Шпаченко Антін Никонович.

В 1924р. побудували нову школу. Майже у два рази зросло число учнів, вперше почали навчатися і дівчата. Працювало вже два вчителі: Куйдан Назар Явдокимович та Рудишин Денис Григорович.

В 1933р. Побудовано нове приміщення школи. Чим гордилося все село.

Закон про загальне обов’язкове чотирирічне навчання був виконаний повністю.

У 1972 році було закрито початкову школу у селі Малашівка , Яремицьку школу було закрито у 1984 році.

Більшість учнів після закінчення початкової школи, продовжували навчання в Іршиківській семирічній школі, а середню освіту здобували у Хижницькій школі.

В 1880 р. перша школа, організована вчителем – самоучкою, Сиротою Яковом. В 1882 р. громадою було відпущено будинок, який служив зерносховищем, під школу. В перші роки навчалося 8 – 17 дітей. Це були діти близьких родичів Сироти Якова, діти багатіїв.

Школа не була затверджена урядом. Проте вона проіснувала до 1889 р.. З 1889 по1907рр. в селі не існувало ніякої школи. Жителі села Кучерук Демед, Старостюк Денис та Рудий Филимон навчалися в с. Білецькому та в с. Райки.

В 1907 р. Міністерством освіти було затверджено двокласну церковно– приходську школу в с.Хижники. Першим вчителем цієї школи був Фльор, родом із с.Чорна, син заможнього селянина, людина малограмотна. Учитель майже ніколи не пояснював, а лише задавав уроки і вимагав знати їх. В школі навчалося 12–13 хлопчиків, уже після закінчення осінніх робіт.

В 1910 р. прибув інший вчитель Говорун Хома. Син управителя маєтками, зять місцевого куркуля Старостюка Панаса. Закінчивши два класи, учні ледь могли читати і писати. В 1913 р. замість Говоруна Хоми став син місцевого багатія Старостюк Денис Панасович, який закінчив учительську семінарію. Більшість учнів ходили в школу лише одну зиму.

В 1913 р. школа перейшла на трьохкласну. Число учнів з 1913 р. по 1916 р. зросло до 40.

В 1921 р. була відкрита чотирьохрічна початкова школа. Першим радянським вчителем був Рудий Филимон. Це місцевий житель, який одержав освіту в сільськогосподарській школі с. Білецького.

Маючи нахил до освіти, Рудий Филимон охоче взявся за навчання дітей, обладнання школи.

В 1928 р. навчалося в місцевій школі уже біля 100 дітей, працювало чотири вчителі з середньою педагогічною освітою.

В 1933 р. було збудоване нове приміщення школи. Стара школа знаходилася біля церкви, через дорогу.

В 1933 р. відкрилася семирічна школа. В 1938 р. відкрито середню школу, директором якої був Залата Іван Данилович. При школі було створено майстерню. Під керівництвом столяра Гринчука Івана діти виготовляли прилади для навчання.

Перший випуск з середньою освітою 10 класів був у 1941р. Серед випускників першого випуску – дочка першого радянського вчителя Рудого Филимона Руда Анастасія Філімонівна. Вона з 1949р. по 1976р. працювала в Хижницькій середній школі вчителькою математики. З 1976р. по 1979р. працювала в Іршиківській середній школі вчителькою початкових класів.

У 1961році директором Хижницької школи став Безвушко Панас Антонович . 10 років очолював навчальний заклад Панас Антонович.

Безвушка П.А. у 1970 році змінив Леміщук Микола Кирилович. До 1976 року він працював директором у Хижницькій школі .

Після того як у 1976 р. на базі Хижницької середньої школи і Іршиківської восьмирічної школи було відкрито Іршиківську середню школу.

Микола Кирилович очолює Іршиківську середню школу . І творчо працює до 1984 року.

Іванович був нагороджений багатьма грамотами районного відділу освіти, грамотами обласного У 1984 році Іршиківську середню школу очолив Шевчук Василь Іванович.

22 роки директорського стажу. Всі ці роки були віддані школі, колективу, дітям.

Керівник – господар, ініціатива, творчість, працьовитість, активна життєва позиція – характерні риси Василя Івановича. Шевчук В.І. за час роботи директором школи зумів сформувати творчий колектив, який вірив керівнику і підтримував його.

Стиль роботи директора став стилем життя педагогічного колективу, де на перший план виходять об’єктивність в оцінюванні результатів праці, уміння відстояти свою точку зору, не ображаючи при цьому гідність своїх колег.

За плідну роботу у розвитку освіти Шевчук Василь управління освіти, грамотою Міністерства освіти і науки України.

Під його керівництвом було виховано багато хороших вчителів, які своєю невтомною працею сприяють вихованню молодого покоління, впроваджуючи в освітньо-навчальний процес новітні технології. Перший випуск Іршиківської ЗОШ - 49 чоловік у 1977 році.

З 1977 по 2012 р. наша школа випустила 781 учнів.

За часи існування середньої школи з золотою медаллю закінчили 10 учнів. Першу золоту медаль у 1967 р. одержав Лозицький Всеволод Григорович, який очолює кафедру астрономії в Київському університеті.

У 2005 році, директором Іршиківської середньої школи був призначений Андрійчук Андрій Васильович, який очолював школу до до 2015р.

У 2015 році директором призначено Мельничук Світлану Василівну. Під її чулим керівництвом зміцнилась матеріально-технічна база , оновилися класи-кабінети, зали школи, коридори … Відчувається її естетичний смак

Тільки творчий учитель може виховати творчу особистість. У школі формується високопрофесійний, творчий , невтомний колектив. Діяльність Світлани Василівни спрямована на створення концепції роботи з обдарованими дітьми. Під її керівництвом педагогічний колектив піднявся на більш високий ступінь, який відзначився створенням кращих умов розкриття природних задатків вихованців, розвитку їхньої творчої активності.

Іршиківський НВК-

- Це другий дім для 85 школярів та 20 дошкільнят, державний освітній заклад, в якому працює 22 висококваліфікованих педагоги.

- Це центр освіти, творчості і самовдосконалення. Це заклад який виховав призерів районних і обласних олімпіад, переможців конкурсів і фестивалів.

- Це материнська школа, яка готує дошкільнят до навчання у 1 класі.

- Це школа здорового способу життя.

- Це берегиня звичаїв, традицій, обрядів та історії рідного краю.

- Це школа розвитку учнівського самоврядування.

- Це гостинний дім для всіх, хто поважає та цінить Освіту, Школу, Дітей, Майбутнє, Надію та Добро.

- Це школа гуманної педагогіки.

- Це центр інформаційних та комп’ютерних технологій.

- Це школа успіхів педагогів та становлення майбутнього громадянина України.

Великий вклад у розвиток освіти у нашому селі, багато років праці у нашій школі віддали такі вчителі як:

Бровацька Ганна Йосипівна,

Артемчук Ніна Артемівна,

Харченко Мефодій Макарович,

Мельничук Іван Григорович,

Кравчук Анастасія Філімонівна,

Лозицький Григорій Денисович,

Гуцалюк Михайло Лукович,

Лозицька Софія Йосифівна,

Поліщук Галина Іванівна,

Клімчук Ганна Якимівна,

Кравець Леонід Карпович,

Кльоц Валентина Дмитрівна,

Степанишина Ганна Петрівна,

Рудий Володимир Якович,

Дмитришина Ліда Климівна,

Домашенко Ніла Василівна,

Леміщук Микола Кирилович,

Добровольська Марія Микитівна,

Гуцалюк Віра Михайлівна,

Шевчук Василь Іванович,

Денисюк Ліда Андріївна,

Шевчук Галина Прохорівна,

Григорчук Ірина Василівна,

Гаврилюк Костянтин Степанович,

Гаврилюк Раїса Костянтинівна,

Колесник Фаїна Федорівна,

Хомич Галина Іванівна,

Романюк Любов Миколаївна,

Задорожна Віра Василівна,

Кулик Матвій Дем’янчук,

Мовченко Іван Лукович.

Кiлькiсть переглядiв: 595

Коментарi

  • Юлія

    2015-06-08 13:35:31

    Не Малашовецька, а Малишовецька ;-)...